دسته: ویژه نامه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 1112
پرینت

مقام شفاعت حضرت فاطمه معصومه سلام­ الله­ علیها

روایتی که از امام صادق علیه­ السلام قبل از تولد حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها بیان شده دلیل مقام شفاعت است، حضرت فرمود: «نام او فاطمه دختر موسی است که با شفاعت او همه شیعیانم وارد بهشت می‌شوند.» (شوشتري، مجالس‌المؤمنين، ج1، ص83؛ بحار الأنوار، ج‏57، ص228)

اين روايت از عظمت مقام فوق‌العاده حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها حکایت می‌کند، كه شفاعت ایشان شامل همه شيعيان خواهد شد. اين مطلب شاهد گويايي بر فضايل و کمالات حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها است. (اسحاقی، مهتاب اهل‌بیت علیهم­ السّلام، ص38)

می‌توان گفت از این روایت علاوه بر اثبات مقام شفاعت حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها فراگیر بودن آن نیز روشن می‌شود، علاوه بر آن امام رضا علیه­ السلام که متن زیارت‌نامه حضرت را انشاء فرموده در قسمتی از این زیارت‌نامه به مسئله شفاعت ایشان اشاره فرموده‌اند: «ای فاطمه معصومه در بهشت برای ما شفاعت کن» (مجلسی، زاد المعاد‏، ص548 و بحارالأنوار، ج99، ص267؛ قمی، كليات مفاتیح‌الجنان، ص563) همین مقام وی که از امام معصوم صادر شده است، باعث شده تمام توجه‌ها را به خود جلب کند.

علاوه بر کلام امام صادق علیه­ السلام که شفاعت گسترده و جهان‌شمول این شفیعه روز جزا را بیان فرموده است، چند رؤیای صادقه نیز که در این‌جا مطرح می‌شود بیان کننده این مطلب است:

حضرت آيت ‏الله حاج شيخ محمد ناصرى دولت آبادى، از پدرش مرحوم آيت‏ الله شيخ محمد باقر ناصرى نقل مى‏كند: در سال 1295 هجرى قمرى، در اطراف قم، قحطى و خشكسالى شد، مردم به ستوه آمدند، در ميان آن‌ها چهل نفر از افراد متدين، انتخاب شده و به قم آمدند و در حرم حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها به بست نشستند تا شايد به عنايات و دعاى آن بزرگوار، خداوند باران بفرستد. پس از سه شبانه روز، در شب سوم يكى از آنان، مرحوم آيت‌الله العظمى ميرزای قمى را در عالم رؤیا مى‏بيند، ميرزا مى‏پرسد: شما چرا در اينجا به بست نشسته‏ ايد؟ او می‌گوید: مدتى است در منطقه ما بر اثر نيامدن باران، خشكسالى و قحطى به وجود آمده است، براى رفع خطر، به اينجا پناه آورده‏ ايم. ميرزاى قمى مى‏فرمايد: براى همين، در اينجا جمع شده‏ ايد؟ اين كه چيزى نيست اين مقدار از دست ما نيز ساخته است، در چنين نيازهایی به ما مراجعه كنيد، ولى اگر شفاعت همه جهان را خواستيد، دست توسل به طرف اين شفيعه روز جزا (حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها) دراز كنيد. (اسحاقی، مهتاب اهل‌بیت، ص38؛ مهدی‌پور، کرامات معصومیه، ص185)

مؤيد ديگر اين خواب، رؤياي صادقه‌ي ديگري است كه مربوط به خاتمه محدثين، مرحوم حاج شيخ عباس قمي رحمة­الله می‌باشد. محدث قمي اين خواب را شخصاً در عالم رؤيا ديده‌اند و آن را بر فراز منبر نقل كرده‌اند. يكي از افرادي كه در پاي منبر حضورداشته و آن را بدون واسطه از محدث قمي شنيده، يكي از تجار مورد اعتماد قم به نام آقاي صابري بوده، كه به رحمت خدا واصل شده است. آقاي حاج شيخ جعفر توسلي، از فضلاي شايسته و مهذب حوزه علميه، آن را بدون واسطه از مرحوم صابري شنيده است. آقاي توسلي از مرحوم صابري روايت مي‌كند كه روزي مرحوم حاج شيخ عباس قمي، به مناسبت ايام فاطميه منبر رفته بود، بر فراز منبر فرمود: شبي ميرزاي قمي را در عالم رؤيا ديدم از محضر مقدسشان سؤال كردم: «آيا شفاعت اهل قم به دست حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها مي‌باشد» با قيافه اعجاب آميزي به طرف من نگاه كرد و فرمود: «شفاعت اهل قم با من است، شفاعتِ عالَم با حضرت معصومه سلام ­الله­ علیها مي‌باشد.» (مهدی‌پور، کرامات معصومیه، ص185)

خانه قرآن وعترتویژه نامه خبر معصوم از شفاعت حضرت معصومه سلام ­الله­ علیهما